December 7, 2021

French Open: Order of Play

Spread the love

Last Updated: 02/10/20 8:46am

Order of Play for Day Six of the French Open at Roland Garros with Simona Halep, Rafael Nadal, Elina Svitolina and Alexander Zverev in action

(All times local, +1 hour from BST)

Court Philippe Chatrier

11:00: (28) Casper Ruud (Nor) v (3) Dominic Thiem (Aut), (1) Simona Halep (Rom) v (25) Amanda Anisimova (USA), Caroline Garcia (Fra) v (16) Elise Mertens (Bel), Stefano Travaglia (Ita) v (2) Rafael Nadal (Spa)

Court Suzanne Lenglen

11:00: (3) Elina Svitolina (Ukr) v (27) Ekaterina Alexandrova (Rus), (16) Stan Wawrinka (Swi) v Hugo Gaston (Fra), (6) Alexander Zverev (Ger) v Marco Cecchinato (Ita), Katerina Siniakova (Cze) v (5) Kiki Bertens (Ned)

Court Simonne Mathieu

11:00: Eugenie Bouchard (Can) v Iga Swiatek (Pol), Lorenzo Sonego (Ita) v (27) Taylor Harry Fritz (USA), Norbert Gombos (Svk) v (12) Diego Schwartzman (Arg), Martina Trevisan (Ita) v (20) Maria Sakkari (Gre)

Save over 25% with a NOW TV Sky Sports Pass

Catch the action for only £25 a month with this limited time offer. Watch the Premier League, Formula 1, PGA Tour and much more. Cancel any time.

Court 7

11:00: (11) John Peers (Aus) & Michael Venus (Nzl) v Frederik Nielsen (Den) & Tim Puetz (Ger), Pedro Martinez Portero (Spa) v Sebastian Korda (USA), Barbora Krejcikova (Cze) v Tsvetana Pironkova (Bul), (16) Austin Krajicek (USA) & Franko Skugor (Cro) v Pablo Cuevas (Uru) & Feliciano Lopez (Spa)

Court 9

11:00: Andres Molteni (Arg) & Hugo Nys (Mon) v (7) Mate Pavic (Cro) & Bruno Soares (Bra), Varvara Gracheva (Rus) & Jasmine Paolini (Ita) v Andreea Mitu (Rom) & Patricia Maria Tig (Rom), Aljaz Bedene (Slo) & Dennis Novak (Aut) v (5) Ivan Dodig (Cro) & Peter Polansky (Can)

Court 10

11:00: Alison Riske (USA) & Ajla Tomljanovic (Aus) v (6) Kveta Peschke (Cze) & Demi Schuurs (Ned), Kirsten Flipkens (Bel) & Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) v Marta Kostyuk (Ukr) & Aliaksandra Sasnovich (Blr), (12) Laura Siegemund (Ger) & Vera Zvonareva (Rus) v Nicole Melichar (USA) & Iga Swiatek (Pol)

Court 11

11:00: (5) Gabriela Dabrowski (Can) & Jelena Ostapenko (Lat) v Misaki Doi (Jpn) & Monica Niculescu (Rom), Leonardo Mayer (Arg) & Guido Pella (Arg) v (9) Wesley Koolhof (Ned) & Nikola Mektic (Cro), (13) Viktoria Kuzmova (Svk) & Kristyna Pliskova (Cze) v Ekaterina Alexandrova (Rus) & Oksana Kalashnikova (Geo)

Court 12

11:00: Nina Stojanovic (Ser) & Jil Belen Teichmann (Swi) v (9) Sofia Kenin (USA) & Bethanie Mattek-Sands (USA), (10) Hayley Carter (USA) & Luisa Stefani (Bra) v Miyu Kato (Jpn) & Tamara Zidansek (Slo), (8) Veronika Kudermetova (Rus) & Shuai Zhang (Chn) v Greet Minnen (Bel) & Alison Van Uytvanck (Bel), Lauren Davis (USA) & Sabrina Santamaria (USA) v (14) Alexa Guarachi (Chi) & Desirae Krawczyk (USA)

Court 13

11:00: (3) Rajeev Ram (USA) & Joe Salisbury (Gbr) v Alex De Minaur (Aus) & Matt Reid (Aus), (1) Juan Sebastian Cabal (Col) & Robert Farah (Col) v Robert Lindstedt (Swe) & Jordan Thompson (Aus), Cornelia Lister (Swe) & Shelby Rogers (USA) v (7) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn), (12) Jean-Julien Rojer (Ned) & Horia Tecau (Rom) v Marcelo Arevalo (Esa) & Jonny O’Mara (Gbr)

Court 14

11:00: Marton Fucsovics (Hun) & Cam Norrie (Gbr) v (14) Jeremy Chardy (Fra) & Fabrice Martin (Fra), Anna Karolina Schmiedlova (Svk) v Nadia Podoroska (Arg), Federico Coria (Arg) v Jannik Sinner (Ita), (6) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v Vasek Pospisil (Can) & Jack Sock (USA)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android